Do dyspozycji są cztery warianty podstawowe do hal o wysokościach do 10m, 12m, 16m, 20m (lub większej wysokości, przy obniżonym sposobie montażu). Poza tym są modele destryfikatorów zabezpieczone przed wodą rozbryzgową czy uderzeniami piłek.
Bez regulatora obrotów destryfikatory działają zawsze na najwyższych obrotach. Jeżeli hala ma wysokość ok.10 metrów, może to Państwu odpowiadać. W innych sytuacjach regulator zapewnia, aby ciepłe powietrze w przyjemny sposób docierało w dół, a pobór energii nie był zbyt duży.
Często jest sensowne za pomocą kilku regulatorów w jednej hali ustawić różną prędkość dla różnych części lub na różnych wysokościach hali.
Destryfikatory pozwalają w ciągu kilku minut wyrównać nawet duże różnice temperatur. Z tego powodu nie powinny działać w sposób ciągły. Centralka zapewnia, aby destryfikatory nie pracowały za dużo ani za mało. Najczęściej wystarcza jedna centralka na halę.
Inne możliwości sterowania destryfikatorami to np.:
Nie. System ogrzewania hali będzie odczytywał temperaturę i automatycznie po krótszym czasie będzie przełączał układ w tryb oszczędzania energii.
Tak więc destryfikatory można zamontować już do istniejącego ogrzewania hali bez konieczności modyfikowania go. Dzięki temu zyskamy:
Destryfikatory służące do odzysku ciepłego powietrza mają szczególny sens przy często otwieranych drzwiach hal. Wpływające zimne powietrze tworzy „jezioro” przy podłodze i jest szkodliwe dla pracowników, części i maszyn.
Destryfikatory niwelują ten problem w krótkim czasie i wyrównują temperatury.
W zależności od sytuacji na miejscu możecie państwo zoptymalizować sterowanie destryfikatorem w stosunku do drzwi hal:
W pomieszczeniach mieszkalnych może mieć to sens, w naszym wypadku, a więc w halach przemysłowych – nie. Zarówno w lecie jak i w zimie prawidłowy kierunek ruchu powietrza to od góry w dół. W innym wypadku przenikanie temperatury przez dach i ściany nie pozwalałoby na osiągnięcie żądanego efektu.
Chcemy wykorzystać odzysk ciepłego powietrza nie po to aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale aby uzyskać podwyższenie temperatury w pomieszczeniu.
Proszę ustawić termostat w państwa ogrzewaniu np. o 2 stopnie wyżej. Gdy dzięki destryfikatoror uzyskacie wzrost temperatury o 5 stopni, pozostaną jeszcze 3 stopnie do zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania.
Nasze regulatory mają możliwość wewnętrznej regulacji minimalnych obrotów. Proszę postępować zgodnie z instrukcją.
Otwarte destryfikatory są bardzo ciche i w żaden sposób nie przeszkadzają. Popularne w halach sportowych nasze destryfikatory typu 03.291 wyregulowane w odpowiedni sposób wywołują delikatny „szum”, który według naszych doświadczeń nie stwarza żadnych problemów.
Przykład: instalacja składa się z dziesięciu destryfikatorów 03.210 o mocy 75W każdy.
Destryfikatory przy wysokości pomieszczenia 7 metrów zostały ustawione na 80%.
Regulator włącza destryfikatory średnio na 3 godziny pracy w dni robocze.
Z tego zużycie prądu wynosi:
10 x 75 x 0,8 x 3/1000 = 1,8 kilowatogodzin dziennie.
Czynniki, które wpływają na straty cieplne w pomieszczeniach to między innymi:
Żeby wyliczyć potencjalne oszczędności na ogrzewaniu możemy posłużyć się prostym wyliczeniem, które bazuje na założeniu, że podniesienie temperatury o 1 stopień, wymaga zwiększenia nakładów na ogrzewanie o 6%.
W celu wyliczenia oszczędności obliczamy różnicę temperatur na obiekcie i zakładamy, że po zastosowaniu destryfikatorów ta różnica się zniweluje to znaczy, ciepłe powietrze z góry zostanie zepchnięte ku dołowi, dzięki czemu temperatura w dolnych partiach wzrośnie, a w cały obiekcie temperatura zostanie wyrównana.
Tutaj wyliczenie:
Proszę w okresie grzewczym sprawdzić temperaturę ok.40cm pod sufitem hali (T1) i 40 cm nad podłogą (T2).
Wzór wyliczenia: (T1-T2-1):2 x 6 = oszczędności w procentach.
Opis uzupełniający
Od temp. T1 i T2 odejmujemy dodatkowo 1 /stopień/, tak aby zniwelować ewentualne błędy pomiarowe. Następnie wynik dzielimy na pół, czyli uzyskujemy liczbę mówiącą o jaką wartość wzrośnie nam temperatura w pomieszczeniu. Następnie ten wynik mnożymy przez 6 (procent potrzebnych dodatkowo do podgrzania powietrza o jeden stopień)
Przykład:
T1 (temperatura przy suficie) = 27°
T2 (temperatura nad podłogą) = 18°
(27-18-1):2 x 6 = 9° różnicy temp. minus 1 (niwelacja błędów pomiarowych) = 8° różnicy temperatury między sufitem a podłogą.
27-18-1 = 8° różnicy temperatur, które teraz dzielimy na pół
8 : 2 = 4° czyli uzyskujemy wyrównanie temp. w całym obiekcie, co daj nam wzrost temperatury w tym przypadku o 4°
Wynik 4° mnożymy przez 6% (ewent. zwiększenie kosztów ogrzewania, aby uzyskać tak podwyższoną temperaturę).
Daje to łącznie24% dodatkowych kosztów na ogrzewaniu, aby uzyskać taki wynik.
Proszę mieć na względzie temperaturę zewnętrzną podczas pomiaru: przy temperaturze zewnętrznej 5° (ważona średnia) uzyskacie wartość szacunkową przeciętnego okresu grzewczego. Przy niższych temperaturach wzrastają różnice temperatur i wzrastają tym samym oszczędności.
Oszczędności wynikają z niższej temperatury sufitu hali. Dokładniej mówiąc, zachowują się proporcjonalnie do obecnej różnicy pomiędzy temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną.
Przykład: przy zewnętrznej temperaturze 2°C destryfikatory redukują temperaturę w pobliżu sufitu z 27 na 20°
Sposób liczenia: 100 – (różnica po / różnica przed * 100)
Przykład: 100 – (18/25*100) = 28
Straty ciepła przez sufit są redukowane o 28%
Inne oszczędności są możliwe w różnych przypadkach i należy je sprawdzić wspólnie z państwa fachowcem od ogrzewania:
Nasz sposób planowania jest taki, że zróżnicowanie temperatur zostaje usunięte po 10 minutach. A więc w krótkim czasie uzyskujecie państwo 100% możliwych oszczędności.
Jest to też ważne w celu usunięcia zimna po otwarciu drzwi hali.
Destryfikator 03.231 posiada wysokość 45cm. Przy fachowym wykonaniu według naszych instrukcji istnieje możliwość skrócenia destryfikatorów typów 03.210 do 30cm.
Przy destryfikatorach otwartych z mocowaniem na drążku (np. 03.210) nie jest to technicznie możliwe i nie wolno tego w żadnym wypadku próbować! Przy fachowym wykonaniu możliwa jest jednak wymiana drążka na dłuższy.
Nasze zamknięte destryfikatory np. typu 03.291 są dostarczane z trzema łańcuchami o długości po 1m. Przy fachowym wykonaniu i przestrzeganiu przepisów BHP możliwe jest zastosowanie dłuższych łańcuchów.
Za pomocą naszych bezstopniowych regulatorów obrotów istnieje możliwość dopasowania obrotów do indywidualnych potrzeb. W ekstremalnych wypadkach może być tak, że strumień powietrza prawie niezauważalnie dociera do podłogi. Jednak w zwykłych sytuacjach zakres regulacji w zupełności wystarcza.
Z samych tylko względów bezpieczeństwa doradzamy montaż na wysokości 10m tylko takich destryfikatorów, które zostały do tego celu skonstruowane. Połączenia śrubowe i złącza są u nas wielostronnie zabezpieczone i zaprojektowane do przemysłowego użytku. Poza tym wszystkie nasze destryfikatory mają linkę zabezpieczającą łączącą oś silnika z sufitem hali.
Ze względów bezpieczeństwa wszystkie nasze destryfikatory są dostarczane w postaci zmontowanej (z wyjątkiem piór).
Regularne testy w niezależnych instytutach badawczych stanowią dla nas ważną podstawę, przy czym nasze własne wymagania są najczęściej dużo wyższe.